Aktualności

Edukacyjne spotkania z pszczołami

 Szamociński Ośrodek Kultury jest beneficjentem operacji pt. „Szamocińskie zmagania edukacyjno-sportowe” w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze”. Nazwa operacji: "Aktywnie, zdrowo i z kulturą na obszarze 7 RYB.  Organizatorami spotkań byli Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „7 Ryb” z Wągrowca, Szamociński Ośrodek Kultury oraz Koło Pszczelarzy Szamocin. W ramach operacji przeprowadzono „Edukacyjne spotkania z pszczołami”. Spotkania rozpoczęły się w obchodzonym Światowym Dniu Pszczoły, tj w dniu 20 maja 2022 roku na terenie przy budynku Koła Pszczelarzy w Szamocinie, ul. Rynek 1.  Podczas każdego spotkania dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury przedstawił program oraz przywitał uczestników.

Celem spotkań edukacyjnych o pszczołach było poznanie owadów, informacje na temat życia i pracy oraz jak ważna jest dla środowiska. Malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających przede wszystkim pszczół jest jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów. Ponad 87 proc. gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Dlatego, widzimy jak ważna jest ochrona pszczół.  Podczas każdego spotkania zarówno dla osób 50+ jak i dla dzieci odbyło się: spotkanie i rozmowa z pszczelarzem, podglądanie pszczół w ulu, omówiono wyposażenie pszczelarskie, takie jak: (ul, narzędzia pszczelarskie, odzież), prowadzono dyskusje o produktach pszczelich i ich właściwościach, prowadzono rozmowy o zaletach pasieki miejskiej, można było zrobić sobie zdjęcie w kapeluszu pszczelarskim, przeprowadzono zajęcia plastyczne podczas których dzieci mogły pomalować lub narysować pszczołę, ul, itp. Również nie zabrakło degustacji produktów z ula, takich jak: miód różnego rodzaju, pyłek pszczeli, pierzga, różnego rodzaju mieszanki miodowe. Ta cześć dla wszystkich była najbardziej słodka, każdy uczestnik próbował proponowane produkty. Na zakończenie każdego spotkania każdy z uczestników otrzymał upominek w postaci słoiczka miodu oraz dyplom za udział. Dodajmy, iż w operacji zaplanowane były 3 spotkania w ramach operacji pt. „Szamocińskie zmagania edukacyjno-sportowe”. W dniu 20 maja 2022 roku o godzinie 15:00 przeprowadzone zostało spotkanie dla osób 50+ na które przybyło ponad dwadzieścia osób.  Natomiast o godzinie 17:00 w tym samym dniu odbyło się spotkanie dla dzieci na które przyszło również 20 osób. Następnego dnia w sobotę tj. 21 maja 2022 roku o godzinie 11:00 odbyło się 3 spotkanie dla dzieci na które przyszło ponad 20 uczestników wraz z rodzicami. Wszyscy uczestnicy po zakończeniu spotkania byli bardzo zadowoleni, uśmiech z twarzy im nie znikał. Atmosfera była bardzo przyjazna mimo tak wysokiej temperatury w piątek. Natomiast w sobotę pogoda się zmieniła i nie było za ciepło ponieważ wiał wiatr i padał deszcz ale wszyscy bawili się dobrze. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkań zarówno osobom 50+ jak i dzieciom, a szczególnie tym najmłodszym. Nie zapominamy o podziękowaniach dla ich rodziców, którzy również uczestniczyli czynnie podczas imprez. Podziękowania za przeprowadzenie edukacyjnych spotkań należą się firmie Janissero oraz dla Koła Pszczelarzy w Szamocinie. Organizacja edukacyjnych spotkań z pszczołami, w tym zakup upominków, produktów do degustacji, kompleksowej organizacji spotkań była sfinansowana ze środków PO Rybactwo i Morze 2014-2020.

Regulamin dorośli.pdf

Regulamin.pdf

Turniej piłkarski na szamocińskim orliku

W słoneczny sobotni poranek, tj. 07 maja 2022 roku na szamocińskim orliku odbyła się druga kolejka w ramach Wielkopolsko Lubuskiej Ligi Piłkarskiej dla grup A, oraz grupy B1. Na początek ponad 50 dzieci z roczników 2015 i młodszych rywalizowało na stworzonych 10 boiskach, grając w systemie 2x2,  tutaj oprócz dzieci z Szamocina uczestniczyli zawodnicy i zawodniczki z Wągrowca, Rogoźna, Murowanej Gośliny, oraz Obornik. Po turnieju grup A, czas na zmagania mieli zawodnicy z grupy B1, więc zawodnicy z roczników 2013, oraz 2014. Tutaj grano w systemie 5x5. W grupie starszej rywalizowały po dwie drużyny z Szamocina, Obornik, oraz jedna drużyna z Rogoźna, czyli łącznie ponad 30 zawodników. W tych grupach wyniki nie są brane pod uwagę, najważniejsza jest zabawa, oraz aktywne spędzenie wolnego czasu. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie, strzelono dużo pięknych bramek, a najważniejsze, że każdy z szamocińskiego orlika wyszedł z uśmiechem na twarzy. Dziękujemy Dyrektorowi Szamocińskiego Ośrodka Kultury za udostępnienie boiska, oraz pracownikom Ośrodka a przede wszystkim Panu Sławkowi, który w tym dniu wspierał i pomagał w organizacji, dzięki czemu kolejny turniej w Szamocinie na 6 z plusem! – mówi Artur Woźniak koordynator APR Szamocin.

Uroczystości w Szamocinie

W minioną sobotę, tj. 30 kwietnia 2022 roku, rozpoczęliśmy obchody 100-lecia Parafii w Szamocinie. O godzinie 10:30 w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, rodzina państwa Kryger przywitała abp Wojciecha Polaka – Prymasa Polski. Ksiądz Prymas poprowadził krótką modlitwę, po której wyruszyła procesja do kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Tam odbyła się uroczysta msza z udziałem księdza Prymasa, zaproszonych księży, sióstr zakonnych, gości oraz parafian. Liturgię jak zawsze uświetniła orkiestra dęta i chór im. Ignacego Jana Paderewskiego z Szamocińskiego Ośrodka Kultury. Pod koniec mszy świętej delegacje podziękowały księdzu Arcybiskupowi za udział w uroczystościach, a ksiądz proboszcz zaprosił wszystkich obecnych na grochówkę i kiełbaski. Następnie po odśpiewaniu hymnu „Boże coś Polskę” wszyscy przeszli pod obelisk św. Jana Pawła II, aby złożyć kwiaty. W tym czasie orkiestra grała ulubioną pieśń naszego wielkiego rodaka - „Barkę”.  Natomiast w święto Konstytucji 3. Maja oraz w uroczystość NMP Królowej Polski, w kościele pw. św. Apostołów. Piotra i Pawła o godz. 10.30 odbyła się msza św. za Ojczyznę i Druhów Strażaków. Mszy przewodniczył proboszcz szamocińskiej parafii ksiądz Krzysztof Madecki. Kazanie wygłosił ksiądz wikariusz Mateusz Walory.

Po mszy wiceburmistrz Szamocina pani Renata Młynarczyk wraz z księdzem proboszczem Krzysztofem Madeckim, prezesem OSP Szamocin panem Markiem Sobkowiakiem oraz radnym Powiatu Chodzieskiego panem Dariuszem Rybarczykiem i Radnym Miasta Szamocin panem Sławomirem Wołowiczem, udali się pod Pomnik Wolności, aby złożyć kwiaty. Dodajmy, iż przez cały dzień przy Pomniku palił się znicz przypominający, że dziś Święto Konstytucji 3. Maja. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie parafialnego święta oraz obecnym na uroczystościach.

 

Zdjęcia: Damian Warnke oraz Szamociński Ośrodek Kultury